Според „Суддојче Цајтунг“

Путин го почнал рушењето на Суперлигата, го продолжил шеикот на ОАЕ

Германскиот весник, „Суддојче Цајтунг“ ја открива позадината на Суперлигата и нејзиното рушење, проектот кој беше главна светска тема во изминатите неколку денови. 

Руските интереси во натпреварувањата на УЕФА
 
Германскиот медиум тврди дека рускиот претседател Владимир Путин му се јавил на сопственикот на Челси, Роман Абрамович и го притиснал да се тргне од Суперлигата бидејќи рускиот Газпром е главен спонзор на Лигата на шампионите и сопственик на Зенит кој сака да се пробие во европската елита. Но и Сент Петербург е еден од домаќините на Европското првенство, а и на финалето од Лигата на шампионите во 2022 година.
 
Тие две случувања, кои по СП 2018 треба да докажат дека Русија е постојан организатор на најголемите фудбалски натпреварувања би биле помалку важни доколку се оствареа заканите на УЕФА кон суперлигашите која беше подготвена да ги суспендира фудбалерите од своите национални тимови. Како и тоа дека со појава на Суперлигата, Лигата на шампионите би станала второкласно натпреварување а со тоа финалето во 2022 би било далеку од гламурот кој го имаат денешните финалиња.
 
Парите од Саудиска Арабија се непожелни таму каде што игра Манчестер Сити
 
Руските интереси се причината поради која Челси се реши да ја напушти Суперлигата, а вториот бегалец беше Манчестер Сити кој исто така беше еден од основачите на овој проект. И за одлуката на овој англиски клуб, германскиот медиум смета дека има голема политичка позадина.
 
„Суддојче Цајтунг“ пишува дека американската банка „ЈП Џордан“ била само посредник, а вистинските финансиери на проектот се Саудиска Арабија и нивниот принц Мохамад бин Салман. Сопственик на Сити е Абу Даби Јунајтед Груп, односно шеикот од Обединетите Арапски Емириати, Мансур бин Зајед, кој не сакал да биде дел од проект на својот саудиски ривал.
 
Саудиска Арабија е причината и за невлегувањето на ПСЖ во проектот
 
Беше чудно зошто ПСЖ не е дел од основачите на Суперлигата. Во јавноста официјалната приказна беше дека тие се залагаат за општото добро на фудбалот, еднакви шанси за сите и слични такви приказни, германскиот весник тврди поинаку. Тие сметаат дека сопственкот Катар Спортс Инвесментс, а со тоа и сопственикот на ПСЖ, катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал Тхани, не сакал ни да слушне да биде дел од натпреварување кое е финансирано од Саудиска Арабија, државата која го држи Катар во блокади.
 
Флорентино Перез поради соспствен интерес го договорил финансирањето од Саудиска Арабија
 
„Суддојче Цајтунг“ открива дека најзаслужен за влезот на Саудиска Арабија во проектот е Флорентино Перез. Претседателот на Реал Мадрид вооедно ја води и најглемата градежна компанија во Мадрид, АЦС. Таа од Саудиска Арабија  добила проект од 6,5 милијарди евра за забавен центар во Кидија. Плус спонзорски договор за Реал да го промовира проектот и хонорар од 150 милиони евра.
 
Овие тврдења на германскиот весник уште еднаш покажуваат дека фудбалот е многу повеќе од само спорт, зад него често се кријат политички и бизнис интереси.
 

Критики за тоа дека треба да се слушаат критики од членови, зошто е разрешен Стојко Пауновски, зошто Максим Димитриевски не е член на Централен одбор, беа искажани на последниот конгрес на СДСМ кој се одржа во неделата.

повеќе

Владите ширум светот имаат тенденција да ги следат своите национални интереси, наместо да следат глобално координиран пристап.

повеќе

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе