Нова „војна“ помеѓу Барселона и Париз на трансфер пазарот

ПСЖ не се откажува од Ракитиќ но Барса со порака: 125 милиони евра или заборавете на играчот

„Светците" до 31. август ќе прават напори да го ангажираат Иван Ракитиќ но за да стигнат до потписот на Хрватот ќе треба да ја активираат неговата откупна клаузула вредна 125 милиони евра.

Името на Иван Ракитиќ ова лето во неколку наврати се поврзуваше со ПСЖ, а денеска одново се појавија гласини дека шампионот на Франција не го заборава играчит и до крајот на преодниот рок ќе прави напори да го донесе фудбалерот од средниот ред во своите редови.

Но Барселона не помислува да се раздели со Хрватот и „Каталонците“ ги известиле „Светците“ дека можат да дојдат до потписот на играчот само доколу ја активираат откупната клаузула во неговиот договор која изнесува 125 милиони евра.

ПСЖ е под лупа на УЕФА, европската куќа на фудбалот детално ги прегледува сметките на клубот од Париз, кој не може да си дозволи еден ваков трансфер и најпрво ќе треба да продаде неколку играчи за да прибере средства.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе