Младиот Французин не мрда од Париз

ПСЖ не се исплаши од изјавата на Мбапе и порача: Продолжуваме заедно и следната сезона!

Килијан Мбапе синоќа под знак прашалник ја стави својата иднина во Париз, но од ПСЖ вечерва порачаа дека играчот останува и заедно ќе се обидат да испишат нова историја.

Младиот напаѓач синоќа беше прогласен за Фудбалер на годината и Најдобар млад играч во Лиг 1, и кога излезе на бина да ги собере наградите, најави можно заминување од Париз.

Тој истакна дека сака поголема одговорност и доколку ПСЖ не му го овозможи ова, ќе си побара нов проект. 

Сепак, „светците“ вечерва испратија свое соопштение и порачаа дека Килијан Мбапе останува. 

„Силни врски ги обединуваат ПСЖ и Килијан Мбапе веќе две години и оваа приказна ќе продолжи и следната сезона. Ги делиме амбициите да испишеме историја во европскиот фудбал следната сезона кога ПСЖ слави 50 години постоење. Секој индивидуалец мора да игра голема улога во колективот“ - гласеше известувањето на шампионот на Франција.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе