Куп на Франција

ПСЖ го победи Лион на пенали и го освои Купот на Франција (ВИДЕО)

ПСЖ го освои и четвртиот трофеј оваа сезона откако по подоброто изведување на пенали го совлада Лил и го освои Купт на Франција, во регуларниот дел мечот заврши 0-0. 

Иако и двете екипи имаа свои шанси и свои периоди, мрежите мируваа во текот на 120 минути игра па пеналите мораа да го решаваат победникот.
 
Во првите пет серии никој не промаши, и двете екипи беа максимално прецизни. Во шестата Траоре не реализираше за Лион, а Сарабија погоди за ПСЖ по што големата радост можеше да почне.
 
Ова е четврти трофеј за ПСЖ оваа сезона, претходно ги освоија Лига 1, Лига Купот и Суперкупот на Франција.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе