Македонецот среќен по преселбата на Сан Паоло

Први зборви на Елмас како член на Наполи: Ова е голема шанса, ќе им покажам на сите колку вредам

Елиф Елмас вели дека е среќен и возбуден што ќе игра во Наполи, Македонецот во својата прва изјава како член на „наполитанците" најави дека ќе им покаже на сите колку вреди.

Македонецот вчера ги помина редовните лекарски прегледи, позираше во боите на Наполи и доцна вечерта им се приклучи на своите нови соиграчи во тренинг кампот во Димаро.

Елиф Елмас излезе и со првата изјава, вели дека е среќен и возбуден од новата авантра и најави дека ќе им покаже на сите колку вреди.

„Навистина сум среќен и возбуден што ќе играм во Наполи. Ова е мојата голема шанса, предизвик да им покажам на сите колку вредам“ – вели Елиф Елмас кој со зделката од 16+3 милиони евра стана рекордна продажба на Фенербахче и рекорден трансфер за македонски фудбалер.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе