Лига на шампиони

Прв пораз на Вардар, Монпелје со убедлива победа си замина од Скопје

По одличниот старт на сезоната во Лигата на шампионите, Монпелје го спушти Вардар на земја откако во „Јане Сандански“ го победи со 31:25. 

Фото: РК Вардар
Стартот на сезоната во Лигата на шампионите можеби ги крена вардаровите ракометари повисоко од реалноста, па оптимистичките изјави во пресрет на денешниот меч против Монпелје не се остварија.
 
Францускиото тим одигра импресивен натпревар, функционираше одлично и во нападот и во одбраната и на крајот заслужено дојде до убедлвива победа.
 
Вујовиќ мечот го почна со Томовски на голот, но не помна долго кога Борко влезе но тој тешко успеваше да се справи со расположениот напад на гостите. Во првото полувреме Монпелје потојано водеше, Вардар упеваше да дојде до минус еден, но не и да го сврти мечот, на полувремето македонскиот тим имаше ненгатива од четири гола, 11-15.
 
Во вториот дел сликата беше иста, како и во првото полувреме Вујовиќ се обидуваше и со 7 на 6, но тешко функционираше и таквиот напад, па Монпеје често даваше лесни голови.
 
Најголемата нивна предндост изнесуваш осум голови разлика 20-28, на крајот Вардар намали на шест, 25-31.
 
Дибиров со седум голови и Тото со шест беа најефикасни кај Вардар, во составот на Монпелје Бос и Вилемино постигнаа по седум гола. Играч на мечот беше голманот на гостите, Бонфоа кој запиша 12 интервенции, Борко имаше седум.
 
Вардар во следното коло му гостува на Алборг. 

Легенда под Главна слика

Фото: РК Вардар

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе