Квалификации за ЕП 2020

Просинечки не е веќе селектор на БиХ, си поднесе оставка

Роберто Просинечки не е веќе селектор на Босна и Херцеговина, Хрватот си поднесе оставка по денешниот пораз на гостувањето во Ерменија од 4-2. 

На Босна и Херцеговина и требаше победа од денешниот меч за да ги задржи шансите за второто место во квалификациите, но тоа не се случи, тие загубија од Ерменија, а одговнорноста ја презема Просинечки.
 
„Кога дојдов на функцијата целта ни беше да одиме на Европско првенство. Не успеавме во тоа, па поднесувам оставка и му давам шанса на некој друг. Наследникот ќе има доволно време да ја припреми екипата за Лигата на нации. Јас повеќе не сум селектор“, изјави Просинечки.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе