Пеп ќе мора месец дена со крпена одбрана

Проблеми за Гвардиола и Сити, останаа со само еден централен дефанзивец откако се повреди и Стоунс

Пеп Гвардиола во следните месец дена ќе мора со крпена одбрана, стратегот на располагање има само еден централен дефанзивец откако се повреди и Џон Стоунс

Проблеми за Манчестер Сити, по Ајмерик Лапорт се повреди и Џон Стоунс, па Пеп Гвардиола на располагање има само еден здрав централен дефанзивец во името на Николас Отаменди.

Попладнево од Украина, каде „граѓаните“ утре се среќаваат со Шахтар во Лигата на шампионите, пристигна вест дека Англичанецот има повреда на мускулот и ќе паузира помеѓу четири и пет недели.

Па во следните месец дена, Пеп Гвардиола ќе мора со крпена одбрана. Стратегот како опција има да го врати поназад искусниот Фернандињо, кој е последен играч во редот за врска, или пак Кајл Вокер да го прекомандува во срцето на одбраната а Жоао Кансело да го завземе неговото место на десната бековска позиција.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе