Квалификации за СП 2022

Проблем за Милевски, Адеми се повреди, неизвесен е за дуелот со Германија

Лоша вест за селекторот Милевски, Аријан Адеми синоќа поради повреда беше заменет, деталните тестови ќе покажат дали ќе го пропушти дуелот со Германија. 

За време на мечот против Оријент во купот на Хрватска, капитенот на Динамо Загреб се пожалил на болки во бутниот мускул поради што побарал да биде заменет.
 
Во следните неколку денови ќе бидат направени тестови по кои ќе се знае за каква повреда точно се работи и колку дена пауза ќе му биде потребна на Адеми.
 
Македонија на 8. октомври му гостува на Лихтенштајн, а на 11. октомври ја пречекува Германија во Скопје.
 
Адеми поради повреда ги пропушти дуелите со Ерменија, Исланд и Романија. Сега се стравува дека може да се случи истата приказна.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе