Квалификации за СП 2022

Проблем за Милевски, Адеми се повреди, неизвесен е за дуелот со Германија

Лоша вест за селекторот Милевски, Аријан Адеми синоќа поради повреда беше заменет, деталните тестови ќе покажат дали ќе го пропушти дуелот со Германија. 

За време на мечот против Оријент во купот на Хрватска, капитенот на Динамо Загреб се пожалил на болки во бутниот мускул поради што побарал да биде заменет.
 
Во следните неколку денови ќе бидат направени тестови по кои ќе се знае за каква повреда точно се работи и колку дена пауза ќе му биде потребна на Адеми.
 
Македонија на 8. октомври му гостува на Лихтенштајн, а на 11. октомври ја пречекува Германија во Скопје.
 
Адеми поради повреда ги пропушти дуелите со Ерменија, Исланд и Романија. Сега се стравува дека може да се случи истата приказна.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе