Квалификации за СП 2022

Проблем: ќе бидеме без Елмас во полуфиналето од баражот!

Му се израдувавме на големиот успех, но можеме да жалиме за жолтиот картон на Елиф Елмас, поради него тој нема да игра на полуфиналето од баражот. 

Елмас со два гола беше херој на Македонија во победата над Исланд, но жолтиот картон што го доби ни прави проблем.
 
Картоните од квалификациите не се поништуваат, ова за Елмас беше втор жолт картон, а тоа значи дека Благоја Милевски нема да може да смета на него за полуфиналето од баражот.
 
Елмас е еден од клучните фудбалери, па неговото отсуство ќе биде сериозен удар за Македонија.
 
Покрај него нема да можеме да сметаме ниту на Тихимир Костадинов, кој исто така има парен број жолти картони.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе