Прво засилување за Лампард

Пристигна официјална потврда, Зијеш во Челси за 40+4 милиони евра

Ајакс и Челси потврдија дека Хаким Зијеш се пресели во Лондон, трансферот на Мароканецот е вреден 40 милиони евра, плус додатни 4 милиони евра во бонуси.

Френк Лампард побара од раководството на Челси да го донесе Мароканецот на Стемфорд Бриџ уште во јануари, но Ајакс одби да се раздели со својата ѕвезда сред сезона. Сепак, двата клуба ги продолжија преговорите и си подадоа рака за трансфер кој ќе се реализира на 1. јули.

Ајакс ги откри и деталите од зделката, Челси за Хаким Зијеш ќе плати 40 милиони евра, плус додатни 4 милиони евра во бонус.

Клубот од Амстердам исто така на социјалните мрежи испрати и порака до „сините“ со компилација од најдобрите потези на офанзивецот и напиша: „Мора да верувате во неговата магија и големи работи ќе се случат“.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе