ЕВРО 2020

Приказната за Госенс и дресот на Роналдо (ВИДЕО)

Робин Госенс беше играч на мечот меѓу Германија и Португалија, тоа што тој синоќа беше подобар од Роналдо веројатно посебно му значи ако ја знаеме неговата случка со Португалецот. 

26-годишниот фудбалер на Аталанта беше играч на мечот, имаше две асистенции, даде еден нгол, беше мотор на германската репрезентација.
 
Во својата биографија Госенс има објавено за една случка со Роналдо која поради вчерашниот натпревар повторно се актуелизира.
 
„По натпревар со Јувентус, се обидов да си го исполнам мојот сон, да го имам дресот на Роналдо. По последниот свиреж на судијата отидов кај него, дури не заминав ни да ја славам победата со останатите. Го прашав: „Кристијано, може да ми го дадеш дресот?“. Тој не ме ни погледна, само ми рече: „Не!“. Се почувствував комплетно понижено и засрамено. Избегав, се чувствував многу мал“, вели Госенс.
 
„Знаете, онаков момент кога нешто срамно ќе ви се случи и се вртите наоколу да видите дали некој приметил? Така се почувствуав и се обидов да се сокријам“.
 
Поради оваа приказна, во една прилика неговиот соиграч од Аталанта, Ханс Хатебур се пошегува со Госенс. Му купи дрес од Роналдо.
По вчерашната победа над Португалија, Госенс не му го побарал дресот на Роналдо.
 
„Не му го побарав дресот, сакав да уживам во победата и во оваа вечер“, изјави Германецот по мечот.
 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе