ЕВРО 2020

Приказната за Госенс и дресот на Роналдо (ВИДЕО)

Робин Госенс беше играч на мечот меѓу Германија и Португалија, тоа што тој синоќа беше подобар од Роналдо веројатно посебно му значи ако ја знаеме неговата случка со Португалецот. 

26-годишниот фудбалер на Аталанта беше играч на мечот, имаше две асистенции, даде еден нгол, беше мотор на германската репрезентација.
 
Во својата биографија Госенс има објавено за една случка со Роналдо која поради вчерашниот натпревар повторно се актуелизира.
 
„По натпревар со Јувентус, се обидов да си го исполнам мојот сон, да го имам дресот на Роналдо. По последниот свиреж на судијата отидов кај него, дури не заминав ни да ја славам победата со останатите. Го прашав: „Кристијано, може да ми го дадеш дресот?“. Тој не ме ни погледна, само ми рече: „Не!“. Се почувствував комплетно понижено и засрамено. Избегав, се чувствував многу мал“, вели Госенс.
 
„Знаете, онаков момент кога нешто срамно ќе ви се случи и се вртите наоколу да видите дали некој приметил? Така се почувствуав и се обидов да се сокријам“.
 
Поради оваа приказна, во една прилика неговиот соиграч од Аталанта, Ханс Хатебур се пошегува со Госенс. Му купи дрес од Роналдо.
По вчерашната победа над Португалија, Госенс не му го побарал дресот на Роналдо.
 
„Не му го побарав дресот, сакав да уживам во победата и во оваа вечер“, изјави Германецот по мечот.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе