Рекордното засилување на Вулвс има интересна животна приказна

Приказна на летото: Пред три години работеше во пекара, сега ќе игра во Премиерлигата!

Матеуш Нунеш оваа недела стана најскапото засилување во историјата на Вулверхемптон откако „волците" платија 50 милиони евра, фудбалерот од средниот ред до пред три години беше анонимен фудбалер кој работи во пекара.

Вулверхемптон редовно пазари во Португалија, последната аквизиција е 23 годишниот Матеуш Нунеш, кој стана најскапото засилување во историјата на клубот, „волците“ на Спортинг ќе му платат 45+5 милиони евра.

23 годишниот фудбалер од средниот ред има интересна животна приказна, роден е во фавела во Рио, и на 13 години со семејството се сели во Португалија. Започнува да игра фудбал во локалниот клуб Ерисеиренсе во шестата лига, за во 2018 да потпише за Есторил во втората лига.

Спортинг бил импресиониран од она што Матеуш Нунеш го прикажал на еден куп натпревар против нив, па плаќа 500.000 евра за 50% од неговата сопственост. Тој најпрво е дел од резервниот тим на клубот од Лисабон, а животот целосно му се менува кога Рубен Аморим во 2020 го прекомандува во првиот тим.

Пред да стане првотимец на Спортинг, Матеуш Нунеш работи и во семејната пекара, станувал секое утро во 5 часот и со велосипед одел на работа.

„Доаѓав наутро, тренинзите и натпреварите беа попладне. На нозе стоев пет или шест часа и потоа одев на тренинг, верувајте воопшто не беше лесно“ – раскажа Нунеш во емисијата која ја направи ТВ каналот на Спортинг.

„Немав возачка дозвола, па ќе станев во 5 часот наутро и со велосипед ќе одев на работа“.

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе