Познато е зошто романскиот судија зема потпис од напаѓачот

Причината поради која судијата му побара дрес на Халанд го оправдува неговиот потег

Ден откако помошникот судија на синоќешниот меч во Лигата на шампионите побара автограм од Ерлинг Халанд по крајот на мечот, откриена е и причината за тоа. 

Романскиот судија асистент, Октавијан Шовре се најде во центарот на вниманието откако по крајот на мечот меѓу Сити и Дортмунд, побара автограм од Халанд. Сепак причината за тоа е оправдана. 
 
Шовре со години помага центар за деца и возрасни со тешки форми на аутизам во регионот Бихор во Романија. Центарот се финансира со донации и подароци кои се продаваат на акуции. Судијата земал автограм од Халанд со цел да го продаде на аукција и средствата да ги донира на центарот.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе