Спорниот момент на Енфилд е во центарот на вниманието

Премиерлигата се огласи за играњето со рака на Александер Арнолд

Според Премиерлигата, оправдана е одлуката на главниот судија и на ВАР Манчестер Сити да не добие пенал при играта со рака на Александер Арнолд. 

Пред постигнувањето на водечкиот гол на Ливерпул имаше спорен момент во шеснаесетникот на домаќините кога Александер Арнолд, но и Бернардо Силва играа со рака.
 
Судијата Мајкл Оливер не досуди пенал во првиот момент, спорната ситуација беше прегледана и од ВАР, но одлуката не беше променета.
 
Премиерлигата излезе со официјално соопштениет во кое вели: „ВАР ја провери одлуката за играњето со рака на Тренет Александер Арнолд и ја потврди одлуката на теренот дека не ги исполнува условите за намерно играње со рака“.
 
По мечот и Александер Арнолд беше запрашан за спорниот момент.
 
„Мислам дека топката можеби удри во мојата рака, но прво го удри Бернардо Силва“, вели фудбалерот на Ливерпул.
 
Пеп Гвардиола беше бесен по мечот но одби да навлегува во дускусија за пеналот.
 
„Прашајте ги судиите. Прашајте го Мајк Рајли (главниот на судиите во Англија) и судиите во ВАР собата“, изјави Пеп Гвардиола.
 

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе