Ла Лига

Прекрасен погодок на Фати, Кутињо стрелец по речиси една година, Барса слави победа (ВИДЕО)

Барселона славеше против Валенсија и покрај тоа што рано прими гол, со погодоците на Фати, Депај и Кутињо, „каталонците" на крајот стигнаа до триумф од 3-1.

По двата порази во низа пред паузата за репрезентативни настапи, Барселона вечерва им се врати на победите. На Камп Ноу, избраниците на Куман триумфираа во дуелот со Валенсија со 3-1.

Гостите добро го започнаа мечот и поведоа по пет минути игра, Гаја биеше прецизно од врвот на шеснаесетникот за 0-1.

Одговорот стигна во 13. минута, Ансу Фати врати со иста мера и прекрасно пласираше од работ на казнетиот простор за 1-1.

Во финишот на првиот дел, по една убава акција, Ансу Фати беше соборен во шеснаесетникот а Депај од белата точка донесе 2-1.

Валенсија се обиде да се врати во продолжението од мечот, но откако гостите не успеаја посериозно да се заканат, на пет минути пред крајот, Кутињо реализираше за 3-1 и прв гол по речиси една година.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе