Туре се предомисли

Пред две години ги осудуваше тие што одат да играат во Кина, сега ќе игра во кинеската втора лига

Јаја Туре е пред трансфер во кинескиот второлигаш Кингдао Хуангаи, а до пред некоја година ги осудуваше тие што одат да играат во Кина. 

Јаја Туре пред две години изјави дека не ги разбира фудбалерите што одат да играат во Кина, особено оние кои се во години кога уште можат да играат на врвно ниво во Европа.
 
Тој велеше дека сака да ужива играјќи фудбал со големите фудбалски ѕвезди, а не тоа да го прави само за пари.
 
Но, 36-годишниот Јаја Туре се чини дека одлучи кариерата да ја заврши во Кина. „Сан“ пишува дека негов следен клуб ќе биде Кингдао Хуангаи.
 
Пред две години Јаја Туре изјави: „Се уште сакам да играм во Европа, особено во Англија. Сакам да играм уште неколку години. Отсекогаш сум велел дека доколку отида во Кина, таму би се чувствувал незадоволно. Дали играте фудбал бидејќи го сакате или за да правите пари? Јас играм фудбал бидејжи уживам во него. Сакам да играм. Уживам да им помагам на моите соиграчи и да играм против големи фудбалери и тимови“.
 
Очигледно искусниот фудбалер во меѓувреме се предомислил.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе