Бараж за пласман на СП

Познати се сите можни противници на Македонија за полуфиналето од баражот за СП

Со денешните натпревари завршија квалификациите за Светското првенство во Европа, познати се сите учесници во баражот за пласман на Мундијалот. 

Португалија, Шкотска, Италија, Русија, Шведска и Велс се можните противници на Македонија во полуфиналето од баражот за Светското првенство.
 
Во групата на неносители покрај Македонија се уште и селекциите на Турција, Полска, Украина, Австрија и Чешка.
 
Полуфиналето се игра во еден натпревар, а носителите ќе бидат домаќини.
 
Ждрепката ќе се оддржи на 26. ноември со почеток од 17 часот.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе