СП 2022

Познати се првите осминафинални двојки на Светското првенство

По вчерашните натпревари, познати се две од осумте осминафинални двојки на Светското првенство.

Светското првенство дојде до фазата во која веќе нема поправен, се игра третото коло од групната фаза кое ги креира осминафиналните парови.

Во групата А, Холандија со 2-0 дојде до очекуваниот триумф над Катар и го завери местото во нокаут фазата, а таму се пласира и Сенегал кој со 2-1 беше подобар од Еквадор. Сенегалците мораа да победат и го направија тоа.

Англија со 3-0 беше убедлива против Велс, а од оваа група понатаму оди и селекцијата на САД која со погодок на Пулишиќ го совлада Иран со 1-0.

Напреварите од овие две групи ги формираа и првите осминафинални парови. Холандија ќе игра против САД, а Англија со Сенегал.

Осминафинале распоред:

3. декември 16:00 Холандија - САД

4. декември 20:00 Англија - Сенегал

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе