Аргентинецот е желба уште од времето на Масимо Морати

„Повеќе од десет години сонуваме за Меси во Интер... можеби сега е прав момент за ваков трансфер“

Првиот човек на Пирели, Марко Тронкети Провера вели дека можеби сега е правиот момент да се реализира сонот стар десетина години и Лео Меси да биде донесен на Џузепе Меаца.

Лео Меси беше желба на поранешниот сопственик и прв човек на Интер, Масимо Морати а од сонот Аргентинецот да го облече „црно-синиот“ дрес не се откажува и Марко Тронкети Провера, прв човек на Пирели, компанијата која е долгогодишен спонзор на клубот од Џузепе Меаца.

„Повеќе од десет години сонуваме за Меси во Интер... можеби сега е прав момент за ваков трансфер“ – изјави Провера во разговор со Гр Парламенто.

Mарко Тронкети Провера зборуваше за Лео Меси и пред некоја година, односно по трансферот на Кристијано Роналдо во Јувентус. Тој тогаш ги повика соспствениците од Кина да го одврзат ќесето и на преселбата на ЦР7 во Торино да одговорот со ангажмана на Лео Меси.

Неодамна, Интер беше посочен како еден од четирите клубови кои внимателно ја следат ситуацијата на Аргентинецот и се подготвени да реагираат доколку тој реши да замине од Камп Ноу.

Лео Меси има опција во јуни да го раскине договорот со Барселона и како слободен играч да го напушти клубот.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе