Се уште е скршен од тага

Потресна исповед на таткото на Рејес: Повеќе не гледам фудбал, секој ден одам на неговиот гроб

Таткото на Хосе Антонио Рејес на медиумите од Шпанија им откри дека тој и неговата сопруга се уште се скршени од тага и не можат да се помират дека напаѓачот повеќе не е меѓу нив.

На 1. јуни се навршува една година од трагичниот настан која ја потресе фудбалска Шпанија. На пат кон својот дом, Хосе Антонио Рејес загуби контрола над автомобилот и загина во сообраќајна несреќа.

Неговите родители се уште се скршени од тага. Мајка му постојано седи дома, а татко му излегува само за да го посети гробот.

„Не можете ниту да замислите како се чувствувам. Излегувам само за да одам до неговиот гроб... секој ден во 9 часот наутро. Мојата сопруга загуби 40 килограми, воопшто нема излезно од дома, нути до улица. Секој ден размислуваме на тоа што се случи“ – раскажува Пако Рејес.

„Немам гледано ниту еден фудбалски натпревар. Го гледав само оној на Екстрамадура на кој му оддава почест на мојот син. Не можам да го гледам ниту дербито со Бетис. Деновите кога се игра фудбал се најтешки за мене, тогаш боли најмногу. Севиља за него беше се“.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе