Порто

Порто стана шампион, Икер по 14 месеци стапна на тревата: Вакви моменти будат желба да се вратам

Порто синоќа ја завери шампионската титулa во Португалија, а за прв пат по 14 месеци на стадионот Драгао се појави и голманот Икер Касиљас. 

Легендарниот шпански голман, по срцевиот удар кој го имаше, мораше да ја прекине кариерата, но синоќа се појави на теренот да ја прослави 29. титула во португалскиот шампионат за Порто.
 
„Немав стапнато на „Драгао“ 14 месеци. Возбуден сум поради ова. Добивам желба повторно да бранам. Но тоа колку зависи од мене, зависи и од докторите и од клубот“, вели Касиљас.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе