Куп на Македонија

Поради големата трагедија, ФФМ ги одложи натпреварите од Купот на Македонија

Четвртфиналните натпревари од фудбалскиот Куп на Македонија кои требаше да се играат во четврток, се презакажани за 1. декември. 

Поради големата трагедија која се случи во Бугарија, во која загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа, ФФМ ги одложи мечевите од купот.
 
„Комисијата за натпреварување во Фудбалската федерација на Македонија го информира фудбалското семејство и клубовите од МФЛ дека по големата автобуска несреќа која се случи во раните утрински часови во Р. Бугарија, а во која животот го загубија наши граѓани, планираните четвртфинални натпревари од Купот на Македонија закажани за 24. ноември 2021 година се пренасочуваат за одигрување на 01. декември 2021 година со почеток во 13:00 часот“, се вели во соопштението на ФФМ. 
 
Во четвртфиналето требаше да се сретнат:
 
Македонија ЃП – Шкупи
Пелистер – Вардар
 Шкендија – Струга ТЛ
Силекс – Брегалница.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе