НБА

Попович е голем фан на Дончиќ: Замислете да постоеше Југославија и овие момци да играа заедно

Лука Доначиќ го предводеше Далас до победа над Сан Антонио од 104-99, а потоа легендарниот тренер на гостите, Грег Попович не штедеше пофални зборови за Словенецот. 

Лука Дончиќ беше најдобар на теренот на мечот меѓу тексашките ривал Далас и Сан Антонио, постигна 25 поени и освои пофалби од Грег Попович.
 
„Замислете да постоеше Југославија и сите овие кошаркари да играа заедно. Тоа би било навистина возбудливо, Срби, Хрвати, Словенци, Босанци... Дончиќ секогаш ме потсетувал на тоа, но и секој кошаркр од тие простори бидејќи играат одлчно. Навистина се импресивни во НБА, се сеќавам на времето кога играа Кукоч, Дивац, Паспаљ, Петровиќ. Тие играа заедно и беа фантастичини“, вели Попович.
 
„Ме погодува мислата како може да стане толку добар кошаркар од една толку мала земја. Не играл по терените во Лос Анџелес или Чикаго каде има голема конкуренција. Мора да му се оддаде признание, Американците најчесто го забораваат тоа. Уживање е да се гледа Лука, ги обожувам неговите емоции. Знае да се налути, знае да се насмее до солзи, ужива во своите влезови, погоден тројки. Тој е забавен, но врвен кошаркар“.
 
Резултати од синоќешните натпревари:
 
Филаделфија - Детроит 110:102
Вашингтон - Атланта 122:111
Чикаго - Њујорк 103:104
Хјустон - Јута 91:122
Далас - Сан Антонио 104:99
Голден стејт - Мемфис 101:104
 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе