Постигна спектакуларен лоб

Помошник тренер влезе во игра и за неколку минути изрежира фудбалска магија (ВИДЕО)

Пријателскиот натпревар помеѓу Копенхаген и Оденсе беше одбележан од помошник тренерот на гостите, 40 годишниот Хенрик Хансен влезе во финишот и веднаш направи спектакл со магичен лоб.

Копенхаген и Оденсе денеска одиграа тест натпревар кој заврши 2-2. Шоуто го украде помошник тренерот на гостите.

40 годишниот Хенрик Хансен, кој се пензионираше во 2015, во финишот од мечот истрчна на теренот откако еден фудбалер се повреди а Оденсе веќе ги имаше искористено сите играчи на клупата.

Иако нема играно фудбал пет години, за неколку минути покаже дека се уште има фудбалска магија во нозете. По едно невнимание на голманот и дефанзивата на Копенхаген, Хенрик Хансен ја освои топката и со лоб од место од 16 метри постигна спектакуларен гол.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?