Квалификации за ЕП 2020

Полска со два гола во финишот се спаси од срам против Летонија (ВИДЕО)

По две одиграни кола Полска има максимални шест бода откако денеска ја совлада Летонија со 2-0, но до победата не дојде со леснотијата со која се очекуваше, Австрија загуби кај Израел.

Полска е главниот фаворит во нашата група и се очекуваше да слават лесна победа над Летонија, но отпорот на гостите беше скршен дури во 76. минута со гол на Левандовски.
 
На пет минути пред крајот дефанзивецот Глик ги постави конечните 2-0.
 
Поинтересно беше на мечот меѓу Израел и Австрија кој заврши со победа на домаќините од 4-2.
 
Арнаутовиќ донесе водство на Австрија уште во осмата минута од натпреварот, но потоа следуваше хет-трик на Захави со кој донесе водство на Израел од 3-1.
 
Дабур во 66. минута зголеми на 4-1, на 15 минути до крајо Арнаутовиќ со својот втор гол ги постави конечните 4-2.
 
По две одиграни кола Полска е прва со шест бода, пред Израел и Македонија со по четири, Словенија има освоено два, а без бодови се Австрија и Летонија.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе