ПСЖ

Покетино детално објасни зошто го извади Меси од игра

Маурисио Покетино на денешната прес конференција објаснуваше и зошто го извади Лео Меси од игра на мечот против Лион. 

Реакцијата на Меси откако беше изваден од игра на мечот со Лион предизвика лавина реакции.
 
Темата уште не стивнува, а на денешната прес конференција Покетино детално објасни зошто одлучил да го извади Меси.
 
„Да објаснам што се случи за време на натпреварот, ние ги следиме фудбалерите и видовме дека Меси беше загрижен за неговото колено. По ударот кој го прими, видовме дека се допира за коленото. Кога го видовме тоа ја доненсовме одлуката. Задоволни сме од неговите перфоманси. Задоволен сум од неговата посветеност и игра. Не постигна гол но беше многу добар. Приоритетот секогаш ни се фудбалерите, важно ни е да бидат здрави и мислевме дека најдобра одлука е да го извадиме од игра. Но се разбира, сите големи шампиони сакаат цело време да бидат на теренот“, вели Покетино.
 
Поради таа повреда на коленото, Меси не е во комбинација за утрешниот меч против Мец. 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе