Го навредија изјавите од претседателот

Погба нема да игра за Франција поради Макрон?

Информациите од Франција велат дека Пол Погба ќе стави крај на репрезентативната кариера поради една изјава на претседателот Емануел Макрон против муслиманите. 

По грозоморното убиство за францускиот професор од страна на исламски екстремист, претседателот на Франција даде изјава која навреди многумина муслимани.
 
Емануел Макрон рече: „Единството и цврстината се единствените одговори за монструозноста на исламскиот тероризам“.
 
Голем дел од муслиманскиот свет ваквата изјава ја сфатија како лична навреда. Голем дел од нив најавија бојкот на француските производи. Се навреди и Пол Погба кој ветил дека веќе нема да игра за француската репрезентација.
 
Засега ниту Погба ниту Фудбалската федерација на Франција официјално не потврдиле дека фудбалерот се откажува од националниот тим.
 

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе