„Црвено-црните“ имаа голем навивач на „Филип Втори“

Погба му е другар, но не ги остави ниту Вардарци, малиот Јане беше дел од историскиот бод (ФОТО)

Малиот Јане Велковски од Скопје излезе со фудбалерите на Вардар на почетокот од мечот против Розенборг во Лига Европа, иако е другар со Погба тој навива и за македонскиот шампион.

Малиот Јане кој е врзан во количка со дијагноза на Спинална мускулна атрофија, бескрајно го сака фудбалот, денеска беше една од главните ѕвезди на арената „Филип Втори“ каде Вардар го играше последниот натпревар од Лига Европа. 

Јане стана ѕвезда откако УЕФА ја објави неговата сторија, тој стана пријател и со најскапиот фудбалер на Манчестер јунајтед, Пол Погба кој му вети дружба и билет за натпревар од Лигата на шампионите.
 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе