Пријателски натпревар

Подмладената Германија одигра реми против Србија (ВИДЕО)

Германија и Србија одиграа нерешено 1-1 на пријателскиот натпревар кој се одигра во Волфсбург.

Селекторот на Германија, Јоаким Лев пред некој месец и официјално се откажа од Боатенг, Хумелс и Милер со цел да ја подмлади селекцијата. Денеска излезе со таков состав, со не многу ѕвезди во тимот кои одиграа нерешено, 1-1 против Србија.

Србија водеше во голем дел од натпреварот, Германија изедначи, но имаше и неколку убави шанси за пресврт.

Новата ѕвезда на Србија, напаѓачот на Ајнтрахт, Лука Јовиќ даде гол во 12. минута за водство од 1-0. Тоа беше негов прв во националниот дрес.

Германија со гол на нововлезениот Гротецка го изедначи резултатот за конечни 1-1.

Во судиското продолжение Павков заработи директен црвен картон поради опасен старт врз Сане, кој за среќа помина без посериозна повреда.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе