ЕВРО 2020

Почнуваат битките за финалето на Европското првенство

По кратката пауза фудбалот на Европското првенство повторно е актуелен, почнуваат полуфиналните натпревари, а вечерва на програмата е мега дуелот меѓу Италија и Шпанија.

Останаа уште три натпревари до крајот на Европското првенство, денеска и утре се играат полуфналните мечеви на Вембли.

Вечерва на легендарниот англиски стадион први ќе истрчаат селекциите на Италија и Шпанија.

Италијните под водство на Манчини досега покажаа многу повеќе и во дуелот ќе влезат како благ фаворит. Шпанија не импресионираше, но оваа селекција има многу квалитет во своите редови, фудбалери кои знаат да победуваат без да блескаат.

Пех за Италија е повредата на Спинацола кој ја скина ахиловата тетива и пред него е долга пауза. Тој беше еден од најдобрите фудбалери во селекцијата на Манчини. Од друга страна пак Луис Енрике нема да може да смета само на Сарабија кој е повреден.

Утре на програмата е дуелот меѓу Англија и Данска. Залетаните Англичани веруваат дека ова е првенството на кое конечно ќе го кренат пехарот, но и Данците имаат свои сметки.

Данска игра одличен фудбал, а несреќниот момент со Ериксен како дополнително да го сплоти националниот тим и му даде дополнителна сила. 

Англија ќе биде сериозен фаворит во овој дуел, но се очекува Данска да биде на многу повисоко ниво отколку што тоа беше Украина против Гордиот албион.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе