Нова тажна вест од фудбалскиот свет

Почина Папа Буба Диоп, легендарниот сенегалски фудбалер

Легендарниот сенегалски фудбалер, Папа Буба Диоп почина на 42-годишна возраст по долга борба со сериозна болест. 

Нова тажна вест од светот на фудбалот, почина Папа Буба Диоп, фудбалерот кој испиша историја со селекцијата на Сенегал со нивното прво учество на Светските првенства во 2002 година. Тој го постигна единствениот гол со кој Сенегал направи сензација победувајќи ја тогаш Франција која беше актуелен светски првак.
 
Диоп денеска починал по долга борба со сериозна болест.
 
Тој беше еден од најславните фудбалери на Сенегал, играше за дури четири англиски еима, Фулам, Портсмут, Вест Хем, а кариерата ја заврши во Бирмингем.
 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе