Од ковид-19

Почина легендарниот голман, Драган Пантелиќ

На 69-годишна возраст, во болница во Ниш, почина југословенската голманска легенда, Драган Пантелиќ. 

Медиумите од Србија уште вчера објавија дека Пантелиќ е во тешка состојба и се бори за својот живот, а утринава стигна информацијата дека легендарниот голман ја загубил битката.
 
Тој почина од ковид-19, извесно време бил заразен, а откако му се влошила ситуацијата бил ставен на респиратор, за жал тоа не му помогнало да ја победи оваа болест.
 
Драган Пантелиќ важеше за еден од најдобрите голмани во југословенската историја. Тој бранеше за Раднички од Ниш, а потоа се пресели во француски Бордо.
 
Навивачите од целиот регион ги освои со настапите за Југославија. Тој важеше и за голман кој посигнува голови, има постигнато погодок од гол на гол кој се уште се памети. Беше и контроверзен лик, во Франција имаше заработено едногодишна суспензија поради удар на помошен судија.
 
 

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе