Тажен ден за германскиот фудбал

Почина германската фудбалска легенда, Герд Милер

Денеска на 75-годишна возраст почина легендарниот германски фудбалер, поранешниот играч на Баерн Минхен, Герд Милер. 

Тажен ден за германскиот и светскиот фудбалер, почина легендарниот голгетер, Герд Милер.
 
Милер важеше за вистинска фудбалска легенда на Баерн Минхен и Германија, за еден од најдобрите голгетери во историјата на фудбалот.
 
„Денес е тажен ден, црн ден за Баернр  неговите фанови. Герд Милер е најголемиот напаѓач кој играл за овој клуб и личност која беше заштитен знак за фудбалот. Сочувство до неговата сопруга и целата фамилија, Баерн Минхен никогаш немаше да биде клуб каков што е сега без придонесот на Герд Милер“, изјави Херберт Хајнер, претседател на Баерн.
 
Герд Милер со Германија стана Светски шампион во 1974 година, а Европски шампион во 1972 година. Тој беше дел од генерацијата на Баерн Минхен која трипати по ред стануваше Европски шампион.
 
Семејството на Герд Милер во 2015 година објави дека тој боледува од Алцхајмер, а последната година 

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе