Почина фудбалер кој беше 39 години во кома

Поранешниот француски фудбалер, Жан-Пјер Адамс почина на 73-годишна возраст откако 39 години од животот ги помина во кома. 

Пред 39 години на фудбалерот кој се прослави во дресот на Ница и ПСЖ, требаше да му биде извршена рутинска операција по повреда на коленото.
 
Но, по грешка на анестезиологот, Адамс наместо да се разбуди по операцијата, веќе никогаш не се разбудил, 39 години останал во кома, по што починал.
 
Неговата сопруга одбила Адамс да биде исклучен од апарти.
 
Болницата никогаш не се извинила за грешката на нивниот доктор, нивното оправдување било тоа што имале мал персонал, еден доктор бил задолжен за осум пациенти. 
 
Семејството го тужеше докторот, тој беше прогласен за виновен, но доби само едномесечна суспензија, а потоа и парична казна од 750 евра.
 
Жан-Пјер Адамс има одиграно и 22 натпревари за француската репрезентација.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе