На 60-годишна возраст

Почина Диего Марадона, светот загуби голема фудбалска легенда

Светската фудбалска легенда Диего Марадона почина денеска, на 60-годишна возраст, од срцев удар. 

Арегнтинските медиуми објавуваат дека аргентинската и светска фудбалска легенда, Диего Армандо Марадона, денеска починал од срцев удар.
 
Тој неодамна беше опериран, му беше ваден хематом од мозокот, но операцијата помина успешно, по што тој во добра состојба беше пуштен на домашна рехабилитација.
 
По операцијата, во домот на Марадона беше и неговиот личен доктор, под чиј надзор беше Аргентинецот.
 
Сепак денеска неговото срце престанало да бие и не успеале да го реанимираат.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе