ПМФЛ

Победи за Шкупи и Шкендија, пораз за Струга

Денеска се одиграа преостанатите четири натпревари од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига, Струга Трим Лум доживеа нов пораз, овојпат загуби од Победа, Шкендија го совлада Скопје, а Шкупи беше подобар од Тиквеш. 

Победа направи изненадување откако со 2-0 го совлада лидерот, тимот на Струга Трим Лум.
 
Мазари беше стрелец на двата гола, тој погоди во 31. и во 78. минута од натпреварот.
 
Киксот на Струга го искористија Шкендија и Шкупи кои освоија по три бода во ова коло.
 
Шкендија со гол на Дориев дојде до победа од 1-0 на гостувањето кај Скопје.
 
Во најефикасниот меч на колото, Шкупи со 4-2 славеше над Тиквеш.
 
Головите за Шкупи ги постигнаа Младеновски, Алварез, Демири и Маргвелашвили, за Тиквеш погодија Вареловски и Мишов.
 
Силекс со 1-0 победи на гостувањето кај Работнички. Обрадовиќ беше стрелец на единствениот гол.
 
Вчера Брегалница со 1-0 ја совлада екипата на Академија Пандев.
 
Слободна беше екипата на Македонија Ѓорче Петров.
 
Резултати 12 коло:
 
Скопје - Шкендија 0:1
Победа - Струга ТЛ 2:0
Работнички - Силекс 0:1
Шкупи - Тиквеш 4:2
Брегалница - Академија Пандев 1:0
 
Табела:
 
1. Струга ТЛ 25
2. Шкендија 22
3. Шкупи 21
4. Силекс 21
5. Тиквеш 16
6. Брегалница 15
7. Македонија ЃП 12 (-1)
8. Победа 11
9. Работнички 11
10. Академија Пандев 8
11. Скопје 5
 

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе