Калкулаторите почнаа да работат

Победата на Нигерија значи нова надеж за Аргентина, еве што им треба на „Гаучосите“ за осминафинале

Лео Меси и дружината веројатно не можеа да посакаат подобар резултат откако Нигерија со 2-0 го совлада Исланд и донесе нова надеж за Аргентина за осминафинле

„Гаучосите“ вчера беа на прагот на елиминација откако доживеа тежок пораз од 3-0 во пресметката со Хрватска. Сепак, Нигерија пополаднево покрај тоа што одигра за себе, им направи голема услуга и на Аргентинците.

Меси и дружината добија нова надеж за осминафинале и продолжување на престојот во Русија. Триумфот на Нигерија од 2-0 над Исланд значи дека Аргентина со победа во последното коло над Нигерија и реми на Хрватска и Исланд ќе се пласира во нок-аут фазата.

Дури и Исланд да ја победи Хрватска, доколку Аргентина забележи победа повисока за еден гол, „Гаучосите“ продолжуваат понатаму.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе