Бундеслига

Платенхард со прекрасен гол го замолкна Хамбург, Херта останува во Бундеслига! (ВИДЕО)

Херта со 0-2 славеше на гостувањето кај Хамбургер и остана во елитата, Марвин Платенхард со прекрасен гол од слободен удар им го расипа славјето на домаќините.

Хамбургер победи со 0-1 на првиот натпревар против Херта во баражот за опстанок/влез во Бундеслигата, па вечерва домаќините беа подготвени за славје и враќање во елитата.

Сепак, Херта стигна до триумф од 0-2 и опстанок. Бојата по само четири минути игра погоди по еден корнер, а славјето на домаќините го расипа Платенхард со прекрасен гол од слободен удар во 63. минута.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе