Пристигна официјална потврда

Пјаниќ до крајот на сезона во Бешикташ, Барселона ќе му плаќа две третини од платата

Преговорите со Бешикташ завршија успешно, Миралем Пјаниќ оваа сезона ќе настапува за турскиот клуб.

Миралем Пјаниќ потпиша на едногодишна позајмица во Бешикташ.

Поради големата плата која ја добиваше во каталонскиот гигант, Барселона не можеше да најде купувач за Пјаниќ иако Куман не смета на него.

Со позајмицата во Бешикташ, Барселона само делумно се ослободи од трошоците кои ги има за Босанецот.

Турскиот клуб ќе плаќа само 2,7 милиони евра од вкупната плата од 8 милиони евра годишно на Пјаниќ. Останатото останува товар на Барселона.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе