Куп на Италија

Пиоли ги погоди замените, Чалханоглу и Ибра му закажаа на Милан полуфинале со Јувентус (ВИДЕО)

Торино не успеа да ја задржи предноста од 1-2 на Сан Сиро, Милан на продолженија стигна до триумф од 4-2 и закажа полуфинале со Јувентус во Купот на Италија.

„Росонерите“ ја продолжија победничката серија, вечерва на продолженија славеа против Торино и обезбедија двомеч со Јувентус во Купот на Италија. Торино има за што да жали, минути ги делеа „биковите“ од изненадување.

Бонавентура рано донесе водство за Милан, но гостинскиот дефанзивец Бремер се погрижи за пресврт. Тој најпрво одлично истрча во напад во 34. минута и донесе 1-1, за во 71. минута со глава по втор пат да го матира Донарума.

Во првата минута од судиското надополнување, Чалханоглу со доза на среќа го врати Милан во живот. Турчинот биеше од врвот на шеснаесетникот, топката закачи еден играч на Торино и го измами Сиригу за 2-2.

Откако резултатот остана непроменет по првото продолжение, на стартот од второто Чалханоглу повторно го совлада Сиригу, голманот на гостите одбрани, но ударот беше силен и заврши во мрежата. 120 секунди подоцна во листата на стрелци се запиша и Златан Ибрахимовиќ за 4-2 и решавање на сите дилеми.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе