Серија А

Пиоли дебитираше со реми на клупата на Милан, Лече дојде до бод во судиското продолжение (ВИДЕО)

Милан одигра 2-2 на Сан Сиро против Лече, ова беше прв натпревар за Стефано Пиоли на клупата на росонерите. 

Чалханоглу можеби го одигра најдобриот меч за Милан откако е дојден во клубот, но тој ќе беше во центарот на вниманието доколку росонерите извојуваа победа. Лече со гол во судиското продолжение си замина со бод.
 
Резултатот беше отворен во 20. минута со одличен гол од странична позиција на Чалханоглу.
 
По 15 минути игра во второто полувреме поради игра со рака судијата покажа пенал за Лече. Донарума најпрво го одбрани ударот на Бабакар, но одбиената топка повторно дојде до гостинскиот фудбалер кој погоди за 1-1.
 
Во 81. минута прекрасен пробив и асистенција на Чалханоглу до Пјонтек кој конечно реализираше и го врати водството на Милан.
 
Кога сите мислеа дека Милан ќе ги освои трите бода, Калдерони постигна прекрасен гол од далечина во 92. минута и ги постави конечните 2-2.
 

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе