Ќе се проба во нов спорт

Петр Чех стана хокеарски голман

Легендарниот чешки голман, Петр Чех им се враќа на натпреварите, но не на фудбалските, тој ќе биде голман на хокеарскиот клуб Гилдфорд Феникс.

Чех кој по крајот на минатата сезона објави крај на кариерата, сега повторно се активираше, но ќе се проба во друг спорт.
 
37-годишниот голман ќе брани за хокеарскиот тим од Британија, Гилдфорд Феникс кои се натпреваруваат во втората лига.
 
„Се надевам дека ќе можам да му помогнам на овој млад клуб да ги оствари целите. По 20 години професионален фудбал, ова ќе биде прекрасно искуство за мене да бидам во спорт кој го сакав да го гледам и да го играм уште од дете“, изјави Чех.
 
Хокејот е еден од главните спортови во Чешка, па јасно е зошто тоа е атрактивен спорт за Петр Чех.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе