ЕВРО 2020

Перишиќ со супер гол донесе бод за Хрватска против Чешка (ВИДЕО)

Хрватска и Чешка одиграа нерешено 1-1, по едно полувреме и за двете селекции, Чесите веќе може да размислуваат на осминафнале, Хрватите ќе треба да ја победат Шкотска. 

По голема борба на двете страни, Хрватска и Чешка ги поделија бодовите играјќи нерешено 1-1.
 
Првиот гол беше постигнат од пенал, Ловрен со лакт го удри Шик на кој му потече крв од носот. Ситуацијата се гледаше со ВАР, по што судијата одлучи да досуди најстрога казна која Шик ја претвори во водство од 1-0.
 
Хрватска израмни по само две минути игра во второто полувреме кога Перишиќ упати вистинска бомба од странчна позиција за 1-1.
 
Се чинеше дека на овој меч ќе има уште голови, но тоа не се случи, ова беше конечниот резултат.

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе