Лига Европа

Пепе конечно блесна, два негови прекрасни гола за победа на Арсенал (ВИДЕО)

Арсенал два пати губеше од Гимараеш, а Пепе конечно покажа нешто од својот репертоар, тој беше херојот на топчиите кој со два прекрасни гола од слободен удар донесе три бода. 

Рекордното засилување на Арсенал, Пепе конечно блесна и им даде надеж на фановите дека најдоброто од него допрва доаѓа.
 
Гимараеш поведе со гол на Едвардс уште во деветата минута, Мартинели во 32. изедначи на 1-1, но само пет минути подоцна Дуарте ја врати предноста на португалскиот клуб.
 
Во 80. минута Пепе го постигна првиот гол од слободен удар, а во судиското продолжение со уште поубав погодок донесе триумф од 3-2.
 
Победа во самиот финиш обезбеди и Селтик против Лацио. Италијанскиот тим водеше од првото полувреме со гол на Лазари, а Кристи и Жулиен погодија за победа на Шкотите од 2-1.
 
Резултати од Лига Европа од мечевите кои се играа од 21 часот:
 
Арсенал - Гимараеш 3:2
Селтик - Лацио 2:1
Динамо Киев - Копенхаген 1:1
Ајнтрахт Франкфрут - Стандар Лиеж 2:1
Гетафе - Базел 0:1
Малме - Лугано 2:1
ПСВ - ЛАСК 0:0
Рен - Клуж 0:1
Севиља - Дуделанж 3:0
Спортинг - Розенборг 1:0
Трабзонспор - Краснодар 0:2

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе