Куп на Италија

Роналдо од пенал во 90. минута го спаси Јувентус од пораз против Милан (ВИДЕО)

Првиот полуфинален натпревар од Купот на Италија меѓу Милан и Јувентус заврши нерешено 1-1. 

Милан вечерва можеби беше подобар противник од Јувентус, но италијанскиот шампион на крајот се спаси од пораз.
 
Натпреварот беше возбудлив со важни случувања во текот на целиот меч. Двете екипи, особено Милан во првиот дел пропуштија шанси за водство.
 
Гол конечно падна во 61. минута, Анте Ребиќ го совлада Буфон и му донесе водство на Милан од 1-0.
 
Во 71. минута домаќините останаа со играч помалку откако Тео Хернандез заработи втор жолт картон.
 
Во 90. минута Кристијано Роналдо се обиде со ножички да даде гол, но го погоди Калабрија во рака. Судијата по консултација со ВАР покажа на белата точка. 
 
Роналдо го реализираше пеналот и го изедначи резултатот на 1-1, што беше и конечен исход од овој меч.
 

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе