ПМФЛ

Пелистер не го преживеа Чаир, Дарбо Дембо му донесе нова победа на Шкупи

Со гол на Дарбо Дембо во 88. минута од натпреварот Шкупи со 1-0 го победи Пелистер и прокнижи три нови бода. 

Шкупи беше многу подобар тим од Пелистер, но малку фалеше Битолчани да си заминат со бод од Чаир.
 
Особено во првото полувреме се редеа шанси пред голот на Пелистер, два пати пречката и еднаш стативата беа сојузник на Талески а и тој самиот имаше неколку одлични одбрани. Шкупи промаши и пенал, Исени не реализираше.
 
Во второто полувреме немаше шанси како во првиот дел, но тогаш беше решен натпреварот. Во 88. минута Дарбо Дембо постигна гол кој значеше победа од 1-0 за Шкупи. Ова е шестиот гол за Дембо во првите четири кола од новата сезона.
 
Утре се играат двата последни меча од колото, Шкендија го пречекува Борец, а Силекс игра против Ренова.
 
Вчера Работнички и Вардар одиграа 1-1, Македонија ЃП ја победи Беласица со 2-1, а Академија Пандев со 1-0 беше подобра од Струга Трим Лум.

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе