Премиерлига

„Паненката“ на Агуеро му се удри од глава на Сити, Алонсо во 92. минута донесе победа за Челси (ВИДЕО)

Манчестер Сити ќе почека со шампионското славје, „граѓаните" вечерва загубија дома со 1-2 во пресметката со Челси, Маркос Алонсо во 92. минута донесе триумф за „сините" од Лондон.

Во дуел на двата финалисти во Лигата на шампиони, Челси славеше со 1-2 на Етихад против Манчестер Сити.

„Паненката“ на Кун Агуеро им се удри од глава на „граѓаните“. Аргентинецот сакаше со мајсторија од пенал да донесе водство од 2-0, но се избрука за сите пари па на пауза се замина со 1-0.

Во продолжението од мечот, Зијеш од врвот на шеснаесетникот биеше прецизно по земја за 1-1 во 61. минута, за Алонсо во судиското надополнување да го совлада Едерсон за 1-2.

Па Манчестер Сити сега ќе почека за шампионското славје а Челси освои три големи бода во трката за топ четири пласман.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе